משהו שכתבתי

5 מזונות שכדאי להוסיף לתפריט של חולות או מחלימות מסרטן שד

מה שחשוב הוא דפוס התזונה הכללי, אך בכל זאת יש כמה מזונות שכדאי להוסיף באופן קבוע לתפריט.

1.זרעי פשתן טחונים- מחקרים על זרעי פשתן הראו הפחתה בסיכון לסרטן שד, זרעי פשתן מכילים פיטואסטרוגנים, אומגה 3 וסיבים תזונתיים. עוד על זרעי פשתן אפשר לקרוא כאן https://katzr.net/8ea745

כמה מומלץ? 2 כפות ביום. אפשר להוסיף ליוגורט או לסלט.

2.דגנים מלאים או קטניות- סיבים תזונתיים טובים כמעט לכולם, לבריאות מערכת העיכול, מניעת עצירות, מניעת סרטן במעי הגס וגם למניעה של סרטן שד חיובי לאסטרוגן. במחקר שעקב אחר תזונתן של נשים, נמצא שנשים שצרכו 20 גרם סיבים ומעלה ממקור של קטניות ודגנים מלאים חלו פחות בסרטן שד חיובי לאסטרוגן ופרוגסטרון.

הסיבים התזונתיים מאזנים את רמות האסטרוגן בדם ובכך ניתן להפחית חשיפה לאסטרוגן שמהווה סיכון לסרטן שד חיובי לאסטרוגן.

3. ירקות ב5 צבעים מידי יום- פיטואסטרוגנים, הרכיבים שנותנים את הצבעים היפים של הירקות הם נוגדי חמצון ובעלי תכונות נוגדות סרטן. תזונה עשירה בירקות ובפרט קרוטנואידים נמצאה כמסייעת למניעת סרטן שד. קרוטנואידים הם קבוצה של פיטואסטרוגנים, שנמצאה כמסייעת למניעת סרטן שד. כאשר רמת הקרוטנואידים בדם גבוהה, הסיכון לסרטן שד פוחת, בעיקר סרטן שד שלילי להורמונים. אתם בוודאי מכירים את הבטא-קרוטן שנמצא בירקות כתומים, גם ליקופן שנמצא במזונות אדומים הוא סוג של קרוטן. קרוטנואידים נמצאים גם בפלפלים, ענבים, קיווי, תירס.

4. כף שמן זית- שמן זית מהווה סוג השמן העיקרי בתזונה ים תיכונית. במחקר שנערך על נשים לאחר גיל המעבר שנמצאות בסיכון למחלות לב וכלי דם, נמצא שתזונה ים תיכונית בתוספת כף שמן זית כתית מעולה בכבישה קרה הורידה את הסיכון לסרטן שד יותר מתזונה ים תיכונית עם תוספת אגוזים למיניהם.

ההמלצה לכף היא לפחות כף אחת ביום.

5. תה ירוק- תה ירוק, המכיל את הרכיב EGCG  שיש לו השפעות מונעות סרטן.

מומלץ להשאיר את תערובת בתה או את התיון בתוך הכוס דקות ואחר כך לשתות את התה.

לימור מרדי טילבור
לימור מרדי טילבור

המידע הניתן כאן אינו תחליף ליעוץ רפואי או טיפול במחלת הסרטן ואינו מחליף יעוץ תזונתי אישי.

מה דעתך על המאמר

תגובות

כתיבת תגובה

קרא עוד

מאמרים נוספים